Európa čelí zložitým a neistým hospodárskym vyhliadkam.
Firmy zápasia s energetickou krízou a krízou nákladov, ktorú prehĺbila vojna na Ukrajine. Ani krátkodobý pozitívny vývoj nezmenšuje výzvy, ktorým čelia európske najmä energeticky závislé odvetvia v dôsledku vysokých cien plynu a elektriny, ktoré pravdepodobne zostanú ešte nejaký čas zvýšené.
Vysoké ceny energií môžu ohroziť konkurencieschopnosť Európy.
Vysoké ceny energií môžu narúšiť konkurencieschopnosť Európy, spôsobiť straty podielu na trhu a podnietiť spoločnosti k presídleniu do krajín s nižšími nákladmi na energiu. Nielen Nemecko, ktoré spája veľký výrobný sektor s vysokou spotrebou energie v priemyselnej výrobe, ale aj ďalšie európske krajiny zostávajú voči dôsledkom energetickej krízy zraniteľné. Hoci obavy z deindustrializácie môžu byť prehnané, európski politici čelia zložitým kompromisom, keď sa prispôsobujú novej realite trhu s energiou.
Čo môžeme spraviť ohľadne energií v aktuálnej situácii?
Môžeme znížiť spotrebu energií. Existujú 3 spôsoby ako to dosiahnuť:
- Prvý spôsob je technické riešenie
- Druhý spôsob je práca s dátami
- Tretí spôsob je práca s ľuďmi, ktorá pomáha do zmien v spotrebe zapojiť samotných pracovníkov organizácie. A všetky tri riešenie v synergii spolupráce vedia organizáciám priniesť trvalé a udržateľné výsledky v úspore spotreby energií
Riešením s dlhodobým efektom je energetický manažment a zavedenie jeho systému a princípov do štruktúr spoločnosti.