Harmonizovaná FMEA v praxi

Začiatkom júna 2019 bola vydaná nová príručka harmonizovanej FMEA, spájajúca štandardy AIAG a VDA.

Začiatkom júna 2019 bola vydaná nová príručka harmonizovanej FMEA, ktorá spája najlepšie postupy štandardov AIAG a VDA. Na Slovensku realizuje FBE pravdepodobne najvyšší počet tréningov, workshopov a koučingov v tejto oblasti.

Preto sme s tímom konzultantov a lektorov, ktorý sa venuje tejto téme, zhodnotili, ako sa s prechodom na nové štandardy FMEA doteraz firmy vysporiadali.

„FBE je pre nás dlhoročným partnerom v oblasti rizikových analýz. Ich odborné a moderačné skúsenosti využívame už viac ako 20 rokov pri nábehoch nových modelov, ale aj pri zmene výrobných procesov. Ako posledný príklad spolupráce môžem uviesť vypracovanie nových harmonizovaných FMEA pre integráciu modelu ŠKODA Karoq v júni 2020“.

Ľubomír Papánek, metodik FMEA vo Volkswagen Slovakia

Viacerí z klientov sa zamerali na praktické preškolenie moderátorov, odborných zamestnancov, ale aj manažérov k harmonizovanej FMEA. Prednosťou harmonizovanej FMEA sa ukázal byť väčší dôraz na prevenciu vzniku chyby v porovnaní s detekciou. Oceňuje sa viac manažérsky prístup k vyhodnoteniu “Action Priority” (AP) namiesto pôvodného RPN (Risk Priority Number). Medzi ďalšie inovácie podľa harmonizovanej príručky AIAG & VDA z roku 2019 patrí:

  • Zjednotený postup pri tvorbe FMEA (7 krokov vytvárania FMEA), napr. začína definovaním rozhraní systémov
  • Sledovanie nápravných opatrení (FMEA – MSR – Monitoring and system response)
  • Vylepšené kritéria pre hodnotenie Závažnosti, Výskytu a Detekcie
  • Prepojenie medzi Design FMEA a funkčnou bezpečnosťou.

Vďaka praktickým skúsenostiam konzultantov z projektov FMEA v domácom aj globálnom prostredí, sme už mnohým partnerom z automobilového, chemického a ľahkého priemyslu dodali know-how, ktoré pomôže nielen prejsť najbližším auditom, ale reálne predchádzať rizikám v procesoch počas celého životného cyklu ich produktov. Rizikové analýzy realizujeme aj v nevýrobnom prostredí – napríklad v bankách a administratívnych procesoch. Je len na klientovi, či na dokumentáciu využije jednoduchý Excel, alebo veľké databázové riešenia APIS IQ-Software prípadne PLATO software SCIO.

Nejde len o otázku auditu. Firmy, ktoré dbajú na prevenciu, prežívajú najdlhšie. Za posledný rok sme vypracovali 43 rizikových analýz FMEA pre 18 spokojných klientov, ktorí využili naše poradenské služby pri prechode na harmonizovanú FMEA a pri moderovaní workshopov FMEA podľa novej príručky AIAG a VDA.

Ak by ste mali záujem, radi Vám zašleme ponuku s bližšími informáciami.

Harmonizovaná FMEA

Naše kurzy na tému Harmonizovaná FMEA

Zaujímavosti a novinky

Dohodnite si konzultáciu

Kontaktovať